Maciej Żółtowski

O MNIE
wydawcy
dyskografia

WYBRANE UTWORY

RECENZJE
Märkische Allgemeine
Lausitzer Rundschau
Muzyka21

PROJEKTY
bieżące
ukończone

KONTAKT
prywatny
biuro

LINKI
muzyczne
przyjaciele
inne

 


Powrót na górę strony

 

 

 

 

 

PE02086A.gif (2170 bytes)

Kliknij na linki
do przykładów dźwiękowych.

Więcej nagrań w formacie mp3 znajdziesz na stronach VitaminicZajrzyj tu:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony


(ur. 1971 r. w Warszawie) – kompozytor, dyrygent, animator życia muzycznego. Ukończył z wyróżnieniem kompozycję w klasie prof. Mariana Borkowskiego oraz dyrygenturę w klasie prof. Ryszarda Dudka w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich, kształcąc się pod kierunkiem Jurija Simonova w Budapeszcie, Gianluigi Gelmettiego w Accademia Musicale Chigiana w Sienie, Zoltána Peskó i László Tihanyi na International Bartók Seminar w Szombathely (Węgry).

Za osiągnięcia artystyczne otrzymał dwukrotnie stypendium Ministra Kultury i Sztuki oraz stypendium im. Tadeusza Bairda ufundowane przez Alinę Baird. W 1997 r. przebywał na stypendium niemieckiego Stiftung Kulturfonds w Künstlerhaus Schloß Wiepersdorf. Jest laureatem II nagrody w konkursie kompozytorskim na utwór o tematyce religijnej organizowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Sakralnej i Chór Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (1995 r.) za Victimae paschali laudes, jest także finalistą III międzynarodowego konkursu kompozytorskiego „Next Millenium” im. Toru Takemitsu w Tokio. W 2000 r. został nagrodzony stypendium dla młodych dyrygentów Japońskiej Fundacji Muzycznej JESC. Za osiągnięcia w działalności artystycznej został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Pracował z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą, m.in. z Deutsches Kammerorchester Berlin, Savaria Symphony Orchestra (Węgry), Cyprus State Orchestra (Cypr), Basler Festivalorchester (Szwajcaria), Pilsen Philharmonic (Czechy), Wuhan Symphony Orchestra (Chiny), Mikkeli City Orchestra (Finlandia), oraz orkiestrami Filharmonii Olsztyńskiej, Dolnośląskiej, Świętokrzyskiej, Koszalińskiej, Białostockiej, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Polską Orkiestrą Radiową i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Koncertował także z zespołami Wota Percussion Group, Warszawską Grupą Perkusyjną, zespołem Camerata Vistula oraz Polską Orkiestrą Jeunesses Musicales. Jego interpretacje polskiej muzyki współczesnej utrwalone są na trzech płytach wytwórni Acte Préalable. Ma na swoim koncie także nagrania muzyki filmowej. Utwory Macieja Żółtowskiego wykonywane były na wielu festiwalach m.in. Alkagran w Czechowicach-Dziedzicach, legnickie Conversatorium, Laboratorium Muzyki Współczesnej w Białymstoku, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, festiwal Jeunesses Musicales w Kielcach, Warszawskie Spotkania Muzyczne, festiwal Europe-Asia w Kazaniu (Tatarstan – Rosja), Dwa Dni i Dwie Noce Nowej Muzyki, Past and Future w Odessie, Roaring Hooves w Mongolii, Sound Ways w St. Petersburgu, Composium 1999 w Tokio, Białoruska Jesień Muzyczna w Mińsku, Światowe Dni Muzyki 2002 w Hongkongu a także na licznych koncertach w kraju i za granicą.

Maciej Żółtowski był w latach 1996–2004 pedagogiem w Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie. Od 2005 r. jest wykładowcą w Cyprus College w Nikozji. W latach 1994–1996 był przewodniczącym Koła Młodych przy Związku Kompozytorów Polskich. Był członkiem Kolegium Muzycznego Polskiego Radia w latach 1996–1997. W latach 1995–2000 i 2001–2003 był kolejno Sekretarzem Generalnym i Prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskiej Młodzieży Muzycznej Jeunesses Musicales. Sprawował także funkcję Sekretarza Oddziału Warszawskiego Związku Kompozytorów Polskich.

W latach 2002–2005 był dyrektorem artystycznym i pierwszym dyrygentem Państwowej Orkiestry Cypru (Cyprus State Orchestra – Nikozja), z którą poprowadził przeszło osiemdziesiąt koncertów, przedstawień baletowych i operowych, a także kilka tournee zagranicznych – m.in. do Francji, Wielkiej Brytanii, Danii i Grecji. Współpraca ze Steinway Club – Cyprus zaoowocowała utrwalonymi na płytach koncertami z takimi artystami jak Dimitris Sgouros i Thomas Duis, czy niedawnym „Koncertem na dziesięć fortepianów i orkiestrę”. W 2007 r. został powołany na stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

Wybrane utwory

Gow' poemat symfoniczny na chór i wielką orkiestrę (1990)
Affecti na skrzypce i flet prosty (1991)
Quartetto per strumenti da corde na kwartet instrumentów mongolskich (1992)
Tantra na kwintet śpiewaków i organy do liturgicznych tekstów tybetańskich (1993)
Four Pieces for Orchestra na na małą orkiestrę (1993)
Beg-tse I na perkusję solo (1994)
Beg-tse II na kwartet perkusyjny (1995)
Thang-ka na taśmę (1994)
Anagoge na indyjskie sarangi, perkusję i organy (1994)
Victimae paschali laudes na chór mieszany – Edition Ferrimontana (Frankfurt/Main) (1994)
Emet na skrzypce i media elektroniczne (1995)
De libertate humana – Pars I na dwa chóry mieszane, zespół muzyki dawnej, zespół muzyki nowej i wielką orkiestrę (1996)
Intermezzi I, II, III na fortepian (1997–1999)
Frühlingswinter i Wiepers Dorf – dwie pieśni do słów Ralfa Grünebergera na baryton, flet prosty (klarnet) i fortepian – APHAIA Verlag, Berlin (1997)
Zwischen Zeiten projekt audiowizualny do tekstów Plotyna z instalacją świetlną na 4 perkusje, 4 oboje, 4 klarnety i taśmę – zamówienie MusikAkademie Rheinsberg (Niemcy) we współpracy z  Andreasem Schmidem (instalacja świetlna) (1999)
Passacaglia na fortepian (2000)
Preludia na skrzypce solo (2000)
Uwertura na zespół parkusyjny (2001)
Paderewski / Żółtowski: 12 Pieśni do słów Catulle Mendesa – instrumentacja na orkiestrę (2001)
Paderewski / Żółtowski: Album tatrzańskie – instrumentacja na orkiestrę (2001)

Dyskografia

DUX® Recording Producers, Chór Akademii Teologii Katolickiej Victimae paschali laudes
Falconia® Records, Frühlingswinter, Wiepersdorfer Gedichte und Lieder Two German Songs, Intermezzo I
Acte Préalable, AP0008, Panorama Nowej Muzyki Polskiej II – Muzyka kameralna Quartetto per strumenti da corde
Acte Préalable, AP0011, Panorama Nowej Muzyki Polskiej IV – Mistrz i uczniowie Beg-tse II
Acte Préalable, AP0014, Panorama Nowej Muzyki Polskiej V – Muzyka komputerowa EMET
Acte Préalable, AP0100, XXIth Century Polish Choral Music, Schola Cantorum Gedanensis, Victimae paschali laudes
CordAria, CACD 537, Schlagzeug EDITH SALMEN, Beg-tse I
ZFR Records, ZCD-036, II Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, Beg-tse I

Wydawcy

Edition Ferrimontana (Frankfurt/M) – Victimae paschali laudes
APHAIA Verlag (Berlin) –
Frühlingswinter i Wiepers Dorf

Kontakt

e-mail: mt.zoltowski@gmail.com

 

 

1

1

setstats 1